Šátek bývá celkem běžným doplňkem oblečení. Nejen u žen, ale i mužů. Existuje ho mnoho druhů a splňuje mnoho funkcí.
Máme například:
· Šátky na nošení dětí
· Šátky kolem krku
· Šátky kolem ramen
· Šátky na hlavu
· Šátky čtvercové
· Šátky trojúhelníkové
A další a další, záleží, podle jakých kriterií bychom je chtěli rozdělovat. Jsou různých barev, materiálů, cenových kategorií. Vyšívané, ručně barvené, zdobené třásněmi, korálky a podobně. Své šátky mají námořníci, motorkáři, sportovci, babičky, děti, …
Najdeme je jako součást krojů a kdo z nás měl babičku na vesnici, asi si ji pamatuje také s šátkem na hlavě. Kdysi měl hlavně praktickou funkci a nosily ho vdané ženy. Tudíž každý muž poznal, o kterou se ještě může ucházet, a o kterou již ne. A pak také příjemně hřál, držel vlasy pohromadě, takže nelítaly ve větru a nevadily při venkovních a domácích pracích.
Přiznejme si, že ne každé ženě šátek kolem hlavy sluší. Dnes se také v evropských zemích stal symbolem islámského náboženství a nosí ho hlavně muslimky. Vedou se tvrdé diskuse o tom, zda šátky zakázat, či ne. Alespoň co se týče jejich nošení v práci a ve veřejných institucích. Tady se ale nejedná už o šátky našich babiček, ale o hidžáb, který je typický právě pro muslimky a zakrývá jim hlavu, krk, ramena a poprsí.
Pokud se ale dámy rády vozí kabrioletem, pak si patrně šátek kolem hlavy také uvazují. Chrání nás před ofouknutím a krotí nezbedné vlasy ve větru.
Co se mužů týče, těm šátek na hlavě často opravdu sluší. Mnohým pomůže zakrýt jisté nedostatky – pleš nebo mastné vlasy a pak nám v něm připomínají právě námořníky nebo piráty a to ženám připadá sexy.
Při sportu se s šátky setkáváme často, protože právě tam potřebujeme, aby byly nezbedné prameny vlasů pod kontrolou. Jsou vyráběné ze speciálních rychleschnoucích materiálů a dobře odvádějí vlhkost.