Pokud vaříte nebo se díváte na různé kulinářské show zaslechli jste pojem chutney čti čatný. Vrtá Vám hlavou, o co se vlastně jedná a jak se takové chutney dělá? Chutney Eshop.koldko.cz se k nám dostalo z indické kuchyně a je jich nepřeberné množství. V obecném kontextu se jedná o pochutinu, které nějakým způsobem doplňuje hlavní jídlo. Tedy je to něco jako příloha, jakou známe v podobě zeleniny, ale vyššího levelu a v podobě omáčky nebo marmelády.
Chutney si můžeme představit jako hustou omáčku, která je vytvořena z různého druhů zeleniny, ale i ovoce, česneku, cibule, brusinky a dalšího rozmanitých přísad. Velcí labužníci si chutney dokážou udělat i z larvy červů. Díky této omáčce můžete ozvláštnit mdlé jídlo buď chuťově nebo třeba barevně. A k čemu si chutney dát? Nejčastěji se podává k pečenému, dušenému nebo grilovanému masu, ale velmi dobře se chutney osvědčilo k vyzrálým sýrům, grilovaným sýrům nebo třeba jen namazat na žitný chleba. Dostali jste na chutney chuť? Tak si řekneme, jak jednoduché je si chutney doma uvařit.
Cibulové chutney
V české republice je velmi oblíbené cibulové chutney. A já Vás přesvědčím, že na uvaření chutney není nic složitého. Na pánvičce si rozehřejeme olej s trochou másla a necháme zesklovatět cibuli. Velmi dobré na cibulové chutney je červená cibule. Poté do pánvičky přidáme vinný ocet, trochu cukru, sůl, pepř a celo necháváme karamelizovat. Toto může trvat přibližně 20 minut. Proto buďte trpělivý. Poté přidejte do požadované hustoty povidla nebo třeba rybízovou marmeládu. Tak to nechte probublávat ještě přibližně 5 minut. A cibulové chutney máte hotovo. A jak dlouho chutney vydrží? Můžete je přesunout horké do sterilovaných sklenic a uchovávat v chladu a tmě a vydrží Vám dlouho. Po otevření je potřeba přesunout sklenici do lednice a zkonzumovat do týdne. Pokud si ovšem na domácí chutney netroufnete určitě na trhu najdete i firmy, které se zabývají výrobou chutney a můžete si vybrat z jejich nabídky. Ale domácímu chutney se nic nevyrovná.