Ohledně refinancování hypotečních úvěru toho bylo napsáno již hodně, ale co je skutečně pravda a co jen vykonstruovaný mýtus, který nám brání ve správném úsudku. Kolem refinancování panuje celá řada mýtů a polopravd, pojďme je tedy společně jednou pro vždy vyvrátit.
Pár měsíců před koncem doby fixace by měl věřitel dlužníka obeznámit s novými podmínkami na další fixní období. V tomto čase má dlužník dvě možnosti, buď bude nové podmínky akceptovat a i nadále splácet úvěr jako doposud nebo se rozhodne pro refinancování hypotéky. Druhá možnost nastává v případě, kdy dlužníkovi jiná banka nabídne výrazně výhodnější podmínky oproti stávajícímu poskytovateli úvěru. Může to být nižší úroková sazba, delší doba splácení, menší měsíční splátky apod. I v dnešní době, kdy se refinancování stalo doslova fenoménem, najdeme celou řadu Čechů, které aktuální nabídky ostatních bank nezkoumají. Takový dlužník může každoročně vynaložit zbytečné finance navíc. Přitom to rozhodně nejsou zanedbatelné částky, při správném refinancování můžeme ušetřit i kolem 10 tisíc ročně.
- Refinancování jen se souhlasem věřitele
Refinancování hypotéky je ve zkratce předčasné splacení stávajícího hypotečního úvěru úvěrem novým, který je ovšem pro dlužníka sjednán za lepších podmínek. Pokud se tedy z jakéhokoliv důvodu dlužník rozhodne využít jiné nabídky od konkurence, není zapotřebí žádný souhlas aktuálního věřitele. Je ovšem zapotřebí svůj záměr věřiteli oznámit a to alespoň měsíc před plánovaným odchodem.
- Vysoké penále a sankční poplatky za předčasné splacení
V případě, kdy se dlužník rozhodne refinancovat stávající hypoteční úvěr v době, kdy je pevně svázán fixací, stávající poskytovatel nemůže po dlužníkovi vymáhat žádné poplatky ani ušlý zisk za předčasné splacení. I když je refinancování před koncem fixace přeci jenom o něco výhodnější, pro předčasné splacení se může dlužník rozhodnout kdykoliv.