Bydlení v mobilní dřevostavbě Lavarohouse si mnozí z vás představují jako problematické, rozmýšlí nad životností materiálu, komfortem a obecně nad praktičností pobytu v takovém prostředí, ale paradoxně bývá největším oříškem pořízení vhodného pozemku.
Zakoupit mobilní dům ve formě dřevostavby není až tak obtížný krok. Financování je sice nutné v hotovosti nebo na spotřebitelský úvěr (hypotéku vám nikdo bohužel nepřiklepne, neboť se mobilní dům neuvádí v katastru nemovitostí jako objekt s popisným číslem). Je to však stále nejlevnější způsob, jak bydlet ve vlastním, zvláště v dnešní době, kdy se šplhají vzhůru ceny nemovitostí, a zřejmě jen tak neklesnou. Podobné je to i s nájemním bydlením, ceny nájemného rovněž pomalu rostou (současně s inflací), a stačí si spočítat, jak obrovskou sumu doslova vyhodíte za nájemné za pět – deset let.
Komfort – nahlédněte do nějakého vzorového mobilního domu a můžete srovnávat. Máte pak jasnou představu o tom, jak byste se tu cítili – výhodné je tyto objekty navštívit v létě i v zimě. Možná budete překvapeni, jak útulné a přitom praktické řešení bydlení to je.
Životnost – té se lidé nejvíce obávají, ale ve skutečnosti to vůbec není nutné. Jsou to téměř bezúdržbové objekty, vyžadují pouze drobné sezonní práce, a podobně jako dřevěné domy v zámoří a ve Skandinávii vás pravděpodobně taková stavba přežije.
Náklady na pobyt – mohou být velmi nízké – vytápění dřevem v krbových kamnech, vaření na propan-butanové bombě, vlastní vrt (studna), vlastní septik, případně solární panely. Vyplatí se porovnat tyto náklady např. s těmi, co byste hradili v bytovém domě.
Výhodu mají chataři
Pozemek – a nyní k tomu nejtěžšímu – pořízení pozemku. Musí se vám líbit místo i lokalita, měl by mít pokud možno pěkný výhled, z inženýrských sítí naštěstí vystačíte jen s přípojkou elektřiny. Mobilní domy si často pořizují hlavně chataři jako náhradu stávající sezonní chatky, chatové oblasti jsou také pro takové bydlení nejvhodnější vzhledem k pěkné přírodě a možnostem pěstování vlastního ovoce a zeleniny.